Переоцінка основних засобів
Фахівці компанії “Бі Джі Ті консалтинг” мають достатній досвід в проведенні переоцінки основних засобів підприємств: переоцінювалися основні засоби всіх чотирьох груп для підприємств виноробної промисловості, виробництва будівельних матеріалів, автотранспортних підприємств, підприємств ЖКГ.
Згідно з стандартом 7 бухобліку: “Підприємство може переоцінювати об'єкт основних засобів, якщо залишкова вартість цього об'єкту істотно відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу. У разі переоцінки об'єкту основних засобів на ту ж дату здійснюється переоцінка всіх об'єктів групи основних засобів, до якої належить цей об'єкт. Переоцінка основних засобів тієї групи, об'єкти якої вже впроваджували переоцінку, надалі повинна проводитися з такою регулярністю, щоб їх залишкова вартість на дату балансу істотно не відрізнялася від справедливої вартості”.
Згідно з Національним стандартом №1: “Оцінка майна з метою відображення її результатів у бухгалтерському обліку в порядку, встановленому законодавством про бухгалтерський облік, проводиться з урахуванням того, що:
-
справедлива вартість активу дорівнює його ринковій вартості у разі можливості її визначення у порядку, встановленому цим та іншими національними стандартами;
-
справедлива вартість активу, який може бути віднесено до спеціалізованого майна, майна спеціального призначення або спеціальної конструкції, дорівнює його залишковій вартості заміщення (відтворення);
-
ліквідаційна вартість активу згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку дорівнює його вартості ліквідації згідно з цим Стандартом;
-
надлишкові активи оцінюються з урахуванням принципу їх найбільш ефективного використання із застосуванням такої бази оцінки, як ринкова вартість або вартість ліквідації, з дотриманням відповідних умов, що висуваються до їх визначення.
Результати проведення оцінки активів для цілей бухгалтерського обліку вважаються їх переоціненою вартістю”.
При переоцінці основних засобів підприємства, майно розділяється на дві групи: спеціалізоване і надлишкове.
-
“спеціалізоване майно - майно, що, як правило, не буває самостійним об'єктом продажу на ринку і має найбільшу корисність та цінність у складі цілісного майнового комплексу;
-
надлишкове майно - майно, що не використовується у господарській діяльності підприємства і максимальна цінність якого досягається внаслідок відчуження” (НС №1).
Для переоцінки певних видів майна можуть застосовуватися різні підходи. Як база оцінки може виступати ринкова вартість або, для спеціалізованого майна, залишкова вартість заміщення (відтворення).
“Вартість заміщення - визначена на дату оцінки поточна вартість витрат на створення (придбання) нового об'єкта, подібного до об'єкта оцінки, який може бути йому рівноцінною заміною;
вартість відтворення - визначена на дату оцінки поточна вартість витрат на створення (придбання) в сучасних умовах нового об'єкта, який є ідентичним об'єкту оцінки;
залишкова вартість заміщення (відтворення) - вартість заміщення (відтворення) об'єкта оцінки за вирахуванням усіх видів зносу (для нерухомого майна - з урахуванням ринкової вартості земельної ділянки при її існуючому використанні (прав, пов'язаних із земельною ділянкою)” (НС №1).
Для виконання робіт по переоцінці основних засобів підприємства згідно Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльность в Україні” необхідне укладення договору на проведення незалежної оцінки між власником майна, особою, у якої майно знаходиться на законних підставах або особою, що діє на підставі довіреності, виданої зазначеними особами а також суб'єктом оціночної діяльності, що має сертифікат Фонду державного майна України на проведення оцінки по напрямах, відповідних оцінюваним активам підприємства.
Переоцінка основних засобів підприємства може займати за часом від 2-х до 10 днів. У ряді випадків, коли відбувається переоцінка десятків або сотень тисяч позицій, період виконання робіт по переоцінці основних засобів може бути більшим, наприклад, для виконання переоцінки основних засобів підприємства "Укрзалізніца" в кількості близько 600 тисяч одиниць, було відведено 6 місяців.
|