Оцінка основних фондів
Підприємства всіх типів та форм власності формують засоби, які вкладаються в основні засоби, за рахунок таких джерел, як статутний фонд, прибуток, амортизаційні відрахування, банківський кредит, інші притягнені засоби (кредиторська заборгованість, випуск облігацій і т. п.).
Слід розрізняти поняття «основні фонди» та «основні засоби». По своєму складу, суспільному призначенню і економічній суті основні фонди не відносяться до фінансових категорій, тому їх не можна ототожнювати з поняттям «Основні засоби», тобто основні фонди — це економічна категорія, тоді як основні засоби — це фінансова категорія.
У бухгалтерському обліку основні фонди, що враховуються за первинною або відновною вартістю, відбиваються в активі балансу підприємства по рядку «Основні засоби». Що показується по рядку «Основні засоби» первинна або відновна вартість основних фондів кількісно не дорівнює сумі коштів, вкладених в дані основні засоби. Вона завжди менше на суму нарахованого зносу.
До складу основних фондів підприємств входять промислові основні фонди та непромислові виробничі основні фонди. До промислово-виробничих основних фондів відносяться засоби праці, які прямо або побічно беруть участь в процесі створення відповідної продукції і переносять на неї свою вартість.
При вивченні складу і оцінки основних фондів часто використовується укрупнене їх угрупування по функціональній ролі тих або інших засобів праці у виробничому процесі. За цією ознакою виділяють активну та пасивну частини основних фондів. До активних основних фондів відносять робочі і силові машини та устаткування, які правильніше вважати найбільш активною частиною основних фондів. На практиці до активної частини відносять засоби праці в будь-якій формі, впливають на предмет праці або контролюючі процес виробництва. До пасивної частини основних фондів відносять засоби праці, що забезпечують нормальні умови процесу виробництва.
На початку виробничої діяльності новостворюване підприємство наділяється фондом основних засобів, величина якого дорівнює первинній (балансовою) вартості основних фондів.
Надалі величина фонду основних засобів буває завжди менше балансової вартості основних фондів на суму їх зносу.
В процесі виробничої діяльності підприємства фонд основних засобів, з одного боку, поступово зменшується на суму зносу (амортизації) та вибуття основних фондів за ветхістю і непридатністю, з іншого боку, збільшується на вартість знов здійснюваних капітальних вкладень.
Таким чином, величина цього фонду постійно міняється зменшується на суму перенесеної в процесі виробництва частини вартості основних виробничих фондів на готовий продукт і збільшується на суму вироблених витрат на знов введені в експлуатацію основні фонди.
Для обліку основних фондів в грошовому вираженні застосовують різні способи їх оцінки.
Важливість оцінки, або переоцінки основних фондів підприємства важко переоцінити, тому в компанії BGT consulting оцінкою основних фондів займаються найбільш кваліфіковані фахівці, з великим досвідом роботи з оцінки основних фондів.
Якщо Вам потрібна оцінка основних фондів – обов'язково звертайтеся лише в BGT consulting
|